Gruia Docan – interviu in exclusivitate

Sensei Gruia Docan (5 dan kyokushin) a acordat acest interviu in exclusivitate lui Streetwise Comunications

Streetwise Comunications: Care este povestea Budo Gym Club? Ce anume v-a determinat sa infiintati un club sportiv cu specific kyokushin?
Sensei Gruia Docan: Istoria clubului Budo Gym isi are originea in perioada imediat postdecembrista. In vara anului 1991 ia fiinta la Piatra Neamt primul club de karate kyokushin din judetul Neamt, bineinteles si din Moldova, eu fiind fondatorul si antrenorul acelui club.
Deasemenea eram proaspat detinator al titlului de antrenor de arte martiale, calitate obtinuta in urma examenului pe care l-am sustinut in luna mai a aceluiasi an, fiind totodata printre primii practicanti de arte martiale din Romania care detineau acest titlu la acea vreme.
Clubul nou infiintat se numea pe atunci Ronin Club. A fost un inceput destul de greu, in Piatra Neamt, la acea vreme, existand mai multe scoli de arte martiale din alte stiluri care aveau dejao experienta de aproape doi ani de activitate.
In acea perioada era destul de dificil sa promovezi si sa impui un stil de arte martiale bazat pe o metoda foarte dura de antrenament si materializat prin competitii care se desfasurau in sistem full contact si care adesea se finalizau cu eliminarea adversarului din lupta, uneori cu urmari destul de neplacute… (aceasta si datorita diferentei mari de valoare care exista atunci intre competitori).
Cu toate acestea, competitiile de kyokushin erau cele mai “savurate” competitii de arte martiale din acei ani, salile in care se desfasurau acestea, adesea devenind neincapatoare.
Promovarea si recunoasterea stilului kyokushinkai ca un sistem eficient de pregatire si de lupta in anii ce au urmat, s-a realizat in primul rand datorita seriozitatii si devotamentului de care au dat dovada atat antrenorul, cat si elevii clubului meu din acea vreme.
Sunt convins ca au contat foarte mult in dobandirea notorietatii de care se bucura clubul din Piatra Neamt la acea vreme si rezultatele de exceptie obtinute demine la competitiile interne si internationale la care am participat, eu fiind primul roman care a urcat pe un podium la o competitie internationala de kyokushinkai la categoria +90kg (argint la Campionatele Internationale de Kyokushinkai din 1995). Aceasta era o mare performanta la acea vreme, mai ales tinand cont de faptul ca era o singura organizatie nationala si o singura organizatie internationala de karate kyokushin!
Din nefericire, incepand cu anul 1998, a urmat o perioada de intrerupere a activitatii mele ca antrenor, clubul din Piatra Neamt fiind desfiintat prin plecarea mea definitiva din acest oras.
Mi-am reluat activitatea de antrenor prin anii 2000, in Bucuresti, cu un inceput mai “timid”, insa incepand cu anul 2002 activitatea mea a crescut obtinand chiar primele rezultate la competitiile nationale de kyokushin cu elevii pe care ii antrenam.
De asemenea in anii ce au urmat, am organizat numeroase evenimente legate de artele martiale, materializate prin competitii nationale si internationale, stagii nationale si internationale, precum si numeroase festivaluri prin care am dorit sa promovam artele martiale din Romania, indiferent de stil sau ramura.
Rezultatele obtinute la competiile de kyokushin cu elevii mei in anii ce au urmat si experienta acumulata prin organizarea evenimentelor amintite mai sus m-au determinat sa infiintez un nou club de arte martiale, de aceasta data in Bucuresti. Astfel a luat fiinta in anul 2007 Clubul Sportiv Budo Gym.
Pe langa celelalte obiective de performanta pe linie sportiva pe care ni le-am stabilit la infiintarea clubului Budo Gym, principalul obiectiv al nostru este educarea in mod special a copiilor si tinerilor.
Kyokushin este o arta care ofera multe lucruri in concordanta cu obiectivele pe termen scurt si lung ale practicantului. In cele din urma, practicantul va realiza ca dincolo de loviturile de pumn, picior si tehnicile de kata exista un spirit aparte in inima sa. Il invata sa faca fata cerintelor zilnice cu o atitudine matura si durabila. Un Budoka nu este usor scuturat de loviturile adversitatilor, realizand ca, pentru ca o persoana sa se poata apropia de potentialul sau real este nevoie de perseverenta si un spirit de neclintit. Toate acestea nu fac decat sa pregateasca tanara generatie pentru cea mai grea si mai importanta lupta pe care o are de infruntat, si anume cea cu viata insasi.

Str.C.: Predati doar kyokushin sau si alte stiluri?
S.G.D.: In cadrul clubului nostru gama de tehnici si ramuri de arte martiale studiate este foarte diversificata. Chiar daca baza antrenamentelor ce se desfasoara este karate kyokushin, elevii studiaza si tehnici de kick boxing, judo, ju jitsu si self defense.

Str.C.: Cine vine la astfel de antrenamente? Care este varsta medie?
S.G.D.: Antrenamentele desfasurate in cadrul clubului nostru sunt foarte diversificate, adaptate la cerintele practicantilor in functie de varsta, sex, nevoi etc. Tocmai de aceea clubul Budo Gym se adreseaza tuturor categoriilor de varsta, atat barbatilor, femeilor, copiilor, cat si persoanelor trecute de varsta a doua. Noi adaptam programa de antrenament in functie de motivatia pentru care fiecare practicant a dorit sa devina membru al clubului nostru. De aceea, in functie de dorintele fiecaruia (de a dobandi o conditie fizica buna, de a invata tehnici de self defense pentru a se putea apara in cazul unei situatii neprevazute aparute in viata de zi cu zi, de a castiga increderea in sine etc.), noi reusim prin instructorii nostri sa “multumim” pe toti cei care au incredere in noi si doresc sa desfasoare antrenamente in cadrul clubului nostru.
Deasemenea, pentru cei care doresc sa imbratieseze sportul de performanta, intrarea in randul membrilor clubului Budo Gym este cea mai inspirata alegere deoarece eficienta si calitatea antrenamentelor desfasurate in cadrul clubului nostru este una dintre cele mai bune, atat pe plan national, cat si internatonal. Am dovedit de foarte multe ori in ultimii ani ca intr-un timp foarte scurt, prin metodele de antrenament marca Budo Gym, persoane care nu practicasera nici un sport pana la momentul intrarii lor in randul membrilor Budo Gym, au obtinut titlul de campion national si au castigat numeroase competii importante pentru stilul kyokushin, atat pe plan national, cat si international, intr-un an-maxim doi ani de pregatire.

Str.C.: Exista si fete/femei care se arata interesate de cel mai dur stil de karate, dupa cum este considerat?
S.G.D.: Da, desigur. Constatam cu bucurie ca la sala noastra se inscriu tot mai multe fete tinere si femei.
Exista o prejudecata cum ca la astfel de antrenamente vin doar barbati care se antreneaza pentru performanta, dar in realitate, cursurile noastre (dupa cum am mentionat mai sus) sunt adaptate tuturor nevoilor, ele fiind mult mai usoare pentru femei, copii, personae in varsta.
Avem persoane care vin la sala exclusiv pentru a invata tehnici de auto-aparare, pentru a-si imbunatati conditia fizica sau pentru a-si recastiga increderea in sine, asadar nu doar pentru performanta. Avem chiar si cateva cupluri care se pregatesc impreuna si ne-am bucura daca numarul acestor cupluri deosebit de simpatice si determinate ar creste pe viitor.
De ce femeile vin cu incredere la antrenamentele noastre, tine deja de notorietate. In primul rand clubul nostru se vrea a fi unul elitist, care se bazeaza pe niste principii morale si martiale universale si perene, fara a face rabat sau compromisuri in acest sens. In clubul Budo Gym nu sunt permise “golaneala”, expresiile licentioase, discriminarea de orice fel etc.…
De asemenea, suntem perfect convinsi ca artele martiale in general, si karate-ul kyokushin in mod special, dezvolta mult mai armonios corpul si spiritul decat orice alt sport cunoscut. Metoda noastra de antrenament este una mult mai eficienta in “pierderea kilogramelorin plus” decat multe alte variante moderne ultra tehnologizate.

Str.C.: Care este bilantul ultimilor ani? Care sunt cele mai bune rezultatate cu care va mandriti pana acum?
S.G.D.: Cel mai bun rezultat al nostru de pana acum este Titlul de campion European obtinut anul acesta in Germania prin sportivul nostru Rosu Razvan. De asemenea, daca ar fi sa cuantificam numarul de victorii sau medalii obtinute numai in ultimii 3-4 ani, cred ca numarul acestora ar fi impresionant. Si ca sa intarim aceasta afirmatie, vreau sa amintesc numai cele 43 medalii de aur obtinute intre anii 2010-2013 de catre sportivii nostri exclusiv la competitiile de seniori si juniori (pe cele de copii necuantificandu-le deocamdata).
Ne mai putem mandri deasemenea cu recunoasterea mea in februarie 2013 ca instructor cu drepturi depline (Branch Chief) de catre una dintre cele mai importante organizatii de profil din lume, respectiv All Japan Kyokushin Union; infiintarea organizatiei nationale All Romanian Kyokushin Union al carui initiator si membru fondator sunt; infiintarea Uniunii Cluburilor de Arte Martiale de Est al carui initiator si membru fondator sunt; absolvirea de catre doi dintre instructorii clubului nostru, respectiv Damian Deheleanu si Daniel Pantiru, a Scolii Nationale de Antrenori (cursuri cu durata de doi ani); cu infiintarea Revistei de arte martiale “Budo Gym”, revista inregistrata la Biblioteca Nationala a Romaniei, realizare cu care nu cred ca se pot mandri multe cluburi din lume!

Str.C.: De ce le-ati recomanda parintilor sa isi inscrie copiii la cursuri de karate/auto-aparare?
S.G.D.: Daca cele sapte virtuti promovate in Codul Bushido al vechilor samurai: onoare, respect, curaj, corectitudine, loialitate, onestitate, binefacere, ar fi respectate de catre toti oamenii, acestea ar constitui chiar in zilele noastre o structura sanatoasa pentru caracterul oricarei persoane, in general.
Din nefericire, in ziua de astazi, educatia risca sa fie facuta in cea mai mare parte de catre… televizor (si alte mijloace mass media). Cum este aceasta educatie facuta, se poate vedea chiar prin rezultatele destul de evidente: cresterea infractionalitatii, lipsa bunului simt, lipsa compasiunii fata de semeni, incercarea de transformare in ceva desuet si rusinos a credintei in Dumnezeu, odata cu formarea si dezvoltarea unui cult al viciului si prezentarea lui ca pe o normalitate si totodata o necesitate (aproape vitala) fiziologica.
Tocmai de aceea putem spune ca principiile care guverneaza artele martiale, aplicate in mod constient si “sanatos”, cu respectarea sensului strict al acestora, fara a prelua anumite influente de natura religoasa sau esoterica, pot influenta in mod pozitiv educatia viitoarelor tinere generatii.
Pe langa aceste beneficii morale dobandite prin practicarea artelor martiale putem sa adaugam unele la fel de importante in educarea tinerei generatii si anume: o dezvoltarea armonioasa fizica si psihica, dobandirea unei conditii fizice de invidiat, invatarea elementelor de baza de self defense, posibilitatea alegerii unei cariere sportive in artele martiale, dobandirea unei discipline martiale si a respectului fata de valorile reale ale societatii noastre etc.

Str.C.: Cu ce se diferentiaza clubul Budo Gym de alte cluburi similare?
S.G.D.: Clubul Budo Gym este printre putinele cluburi din tara recunoscute ca fiind membre cu drepturi depline ale unei organizatii mondiale de profil (in cazul nostru este vorba de IKO All Japan Kyokushin Union);
Cursurile sunt conduse de o echipa de antrenori profesionisti, toti trei detinatori ai titlului de antrenor de arte martiale (fiind printre putinele cluburi din Romania cu o echipa de o asemenea calificare);
Conditii excelente pentru antrenament, intr-o sala de sport complet echipata si proaspat renovata;
Activitati: Sportivii clubului BUDO GYM organizeaza si participa cu regularitate la stagii de pregatire, tabere de vara-iarna, antrenamente gratuite sau in aer liber, festivitati de premiere, excursii s.a.m.d.;
Respectarea tuturor normelor de siguranta impuse de Ministerul Tineretului si Sportului, precum si de organizatiile nationale si internationale de profil;
Conduita ireprosabila pe parcursul antrenamentelor, sportivii fiind tratati cu respect si intelegere pentru capacitatile lor fizice si psihice;
Echipament sportiv de specialitate. Dispunem de una dintre dotarile cele mai diverse si complete din tara, necesare satisfacerii tuturor nevoilor existente in procesul de pregatire atat de performanta cat si cea de self defense;
Accesul este liber la antrenamente pentru insotitori, dispunem deasemenea de vestiare moderne ce indeplinesc toate conditiile impuse de cerintele moderne si locuri de parcare;
Si nu in ultimul rand faptul ca am dovedit de foarte multe ori in ultimii ani ca intr-un timp foarte scurt prin metodele de antrenament “marca Budo Gym”  orice persoana poate deveni campion intr-un timp foarte scurt, isi poate imbunatati conditia fizica considerabil, poate “pierde kilogramele in plus” intr-un timp record si deasemenea prin procedeele de self defense predate in cadrul antrenamentelor, poate face fata oricaror provocari neprevazute ale vietii cotidiene.

Str.C.: Care sunt cele mai mari probleme cu care se confrunta un antrenor/presedinte al unui club sportiv de karate?
S.G.D.: Cea mai importanta problema cu care ne confruntam este lipsa unei sustineri financiare care sa ne permita sa ne desfasuram activitatea in conditii optime, sa participam la competii interne si internationale, sa ne imbunatatim baza materiala existenta, sa oferim sportivilor confortul financiar necesar desfasurarii activitatilor ce implica sportul de performanta deoarece toate rezultatele si realizarile clubului Budo Gym pana in acest moment, au fost finantate exclusiv prin mijloace proprii!

Str.C.: Ce planuri de viitor are BUDO GYM CLUB pentru anii care urmeaza?
S.G.D.: Visul oricarui antrenor este sa aiba un dojo (sala de antrenament) propriu, insa acest deziderat este deocamdata putin utopic pentru noi, insa speram ca pe viitor acest vis sa se materializeze intr-un mod placut.
In al doilea rand, ne dorim sa fim un model de conduita, moralitate si calitate a antrenamentelor desfasurate, pentru toate cluburile de arte martiale din tara si nu numai.
Si nu in ultimul rand ne dorim sa ne aducem si noi aportul (in limitele in care suntem indreptatiti si capabili sa o facem) la educarea tinerei generatii si promovarea artelor martiale ca fiind cea mai buna si mai eficienta metoda de educatie alternativa.
In viitorul foarte apropiat, insa, mai exact pe 12 octombrie, anul acesta, clubul Budo Gym organizeaza prima editie a CUPEI BUCHAREST CHALLENGE 2013, o competitie care se adreseaza atat copiilor, juniorilor, cat si seniorilor, sub patronajul All Japan Kyokushin Union (A.J.K.U.) si All Romanian Kyokushin Union (A.R.K.U.). Competitia este deschisa participarii cluburilor de arte martiale din orice grupare kyokushin karate sau din orice alt stil sau ramura de arte martiale, care isi exprima dorinta de a lupta in sistem full-contact.

Str.C.: Unde va pot gasi cei interesati de a deveni practicanti de kyokushin?
S.G.D.: Odata cu inceperea scolii, va asteptam din nou la sala noastra de antrenament din cadrul Liceului Dimitrie Gusti (Sector 5 – str. Samuil Vulcan, nr.8).
Iar primii 20 de sportivi care se vor inscrie la grupa de incepatori, din aceasta toamna, vor beneficia de 50% reducere la abonamentul pentru prima luna!
Pentru inscrieri: click aici

Pentru a vedea mai multe poze cu activitatea lui Sensei Gruia Docan – click aici.

Streetwise Comunications
Colaborator